Ученици от 11. клас на СУ „Георги Бенковски“, Пазарджик, с ръководител г-жа Лилия Чаушева, решаваха казус в отрит урок на 25 ноември по повод Световната седмица по предприемачество 2020 г. Учениците са от първия випуск в новия профил „Предприемачески“ и се обучават по единствените одобрени от МОН учебници по предприемачество за 11. клас – модул 1 „Предприемачество и кариерно развитие“ и модул 2 „Пазарна икономика“, на издателство „Образование 5.0“. В помощ за подготовката им са и работните листове към двата учебника, както и към първата част на учебната програма за модул 3 „Стартиране на собствен бизнес“.
Гости на събитието и ментори на екипите бяха г-жа Наталия Александрова – директор на училището, и г-жа Иванка Дамянова – заместник-директор по учебната дейност, а за жури бяха поканени авторите на учебниците и работните листове, които онлайн проследиха презентациите на учениците.
Учениците бяха предварително разделени на екипи, които да предложат свое решение на един от казусите в работните листове към модул 1 „Предприемачество и кариерно развитие“. Казусът описва често срещан проблем в семейства, където родителите са много заети и нямат време да помагат на децата си да преодоляват трудности, които срещат по някои предмети. Решения на казуса представиха три екипа, които имаха на разположение три минути за презентация и две минути за отговори на въпроси на журито.
Победителите спечелиха с идея за частна школа, която да предоставя обучение по всички предмети за ученици от 1. – 12. клас. Те впечатлиха журито със своето подробно представяне на потенциални клиенти, конкуренти, реклама, конкурентно предимство на идеята, анализ на необходимите ресурси за стартиране на бизнеса. Любомир Момеков, Йоана Златкова и Теодора Йорданова се отличиха с добра екипна работа и равностойно участие на всички ученици в презентирането на идеята.
Второ място зае екипът на Мария Колева, Моника Кулчева, Георги Ангелов и Светослава Христова, които представиха идея за образователна платформа, предназначена за училища или частни абонати. Екипът беше поздравен от журито за подготвения план за партньорства и покани към ключови лица, които да им помогнат за разработването на уроците и платформата.
На трето място се класира екипът на Валерия Дончева, Георги Пешев, Красимир Йорданов, Кристиян Маликов и Станислав Попов. Те представиха идеята си за онлайн платформа, която да помага на ученици със затруднения в училище. Амбициозната стратегическа цел на екипа да привлече известни учители, с което да създаде добър имидж на платформата, бе харесана от журито.
За всички участници от трите екипа са предвидени предметни награди и сертификати. В края на открития урок г-жа Александрова отправи благодарност към авторите на учебниците за подкрепата, която оказват на учители и ученици. От своя страна екипът на „Образование 5.0“ потвърди ангажимента си да подпомага всячески учебния процес, за да се гарантира качеството на обучението по предприемачество в училище. Това е от особена важност и поради факта, че голяма част от учениците са избрали да държат държавен зрелостен изпит именно по предмета предприемачество.