- Такса: Платено, по запитване, включва книга
- Продължителност: 16 учебни часа
- Категория: Технологии и предприемачество
- Кредити: 1
- Форма: Частично присъствена
- Завършване: Тест
Цели
- Да се покажат и обосноват теоретичните основи на същността и особеностите на оригами в различни аспекти
- Да се представи досегашния опит по отношение на приложението на оригами в обучението
- Да се обоснове необходимостта от по-широко приложение на оригами в учебната практика
- Да постави основата на практическата подготовка на преподавателите за активно използване на оригами в учебния процес.
Информация
Индивидуални заявки се приемат за предварително обявени дати.
Обучението се провежда при предварително формирани групи от минимум 15 души.
В курса се разглеждат основните теоретически и практически въпроси, свързани с използване на изкуството оригами в образователна среда. Интересът към това изкуство е от десетилетия и използването му в сферата на образованието има много големи педагогически възможности. Оригами активира мисловните процеси – в процеса на конструиране детето трябва да съчетава визуалните знаци, които дават информация за техниката на сгъване със словесните, обясняващи етапите на работа, и да пренесе значението им в практически дейности за самостоятелно изпълнение на действията за изработване на оригами фигури.
Оригами е изключително достъпно за всички възрасти, дори и за най-малките. Безспорна е способността му да учи децата да работят с ръцете си, да развиват сръчности, да подобряват фината моторика, окомера. Именно затова е особено привлекателно да се използва за образователни цели.
Основните моменти в курса са свързани с разкриването на педагогическите и методическите възможности на оригами изкуството в учебна среда. Вниманието в настоящото обучение е насочено към използване на оригами в учебни условия, като в процеса на обучение се разширяват и надграждат знанията и уменията на обучаемите. Заедно с това са представени идеи и техники за терапевтична работа в условията на българската образователна система.
В съдържателно отношение са засегнати следните по-съществени теми като: теоретичните и методически основи на оригами; технологичните особености на хартията като основен материал за практическите дейности; специфичната терминология, символи и знаци в оригами, базовите начални форми, които стоят в основата на изграждането на умения за работа; методическите аспекти в педагогическата страна на дейностите; терапевтичните възможности за повлияване здравето на децата; идеи за развитие на творчеството; известни оригамисти.
Използват се методи за обучение на възрастни, включващи презентации, дискусии, видеоматериали, онлайн уроци. В края на обучението участниците попълват анкета за удовлетвореност и изходящ тест.